“Pułkownik House” 11 listopada na Discovery Channel

“Pułkownik House” to niezwykły dokument, który przybliży widzom życie i działalność polityczną Edwarda Mendella House’a. Narratorem filmu jest dziennikarz i historyk – Jacek Stawiski, który przeprowadził rozmowy z członkami rodziny „pułkownika” House’a, m.in. z jego prawnukami Edwardem Robbinsem i Janet Auchincloss.

Dokument ukazuje także archiwalne nagrania oraz wypowiedzi historyków badających dorobek „pułkownika” House’a. Nie zabraknie w nim również zaanimowanych rekonstrukcji obrazujących czasy I wojny światowej i powojenne. Większość zdjęć zrealizowana została na terenie USA, w tym m.in. w tak wyjątkowych lokacjach jak np. Biblioteka Kongresu. 

Edward Mandell House

Edward Mandell House urodził się w Teksasie, w bardzo zamożnej rodzinie. Ze względu na stan zdrowia przeniósł się na wschodnie wybrzeże USA gdzie żył i pracował. Zaangażowany politycznie, nigdy nie sprawował żadnej oficjalnej funkcji. Znany jako „pułkownik” (eng. „colonel”), choć z tym przydomkiem nie wiązało się żadne przygotowanie militarne. Określenie to powstało, aby w jakikolwiek sposób móc tytułować House’a. Jak mówili krytycy, miał olbrzymią władzę, ale formalnie nie ponosił żadnej odpowiedzialności. Wizja House’a, którą podzielał prezydent USA Woodrow Wilson, zakładała przyznanie narodom europejskim prawa do samostanowienia. Dzięki temu na mapę powróciły takie państwa jak: Polska, Serbia, Czechosłowacja i kraje nadbałtyckie. House jest postacią niemal zapomnianą w historii, jednak jego wpływ na kształt Europy po I wojnie światowej był olbrzymi. Był jedynym w swoim rodzaju dyplomatą działającym w cieniu, znanym z tego, że „nie był znany”. Nie zabiegał o honory, jednak z pewnością zapisał się jako wielki strateg na miarę Kissingera czy Brzezińskiego. Był przyjacielem Ignacego Paderewskiego, który w 1932 r. ufundował pomnik House’owi, stojący do dziś w Parku Skaryszewskim w Warszawie.

Pułkownik Edward Mandell House to faktyczny sternik amerykańskiej polityki zagranicznej w czasach I wojny światowej i konferencji pokojowej w Paryżu. Przez wiele lat był zapomniany. Nadszedł czas uznania i przybliżenia historii jego życia.

Emisja filmu dokumentalnego PUŁKOWNIK HOUSE już w niedzielę, 11 listopada o godz. 11:00 tylko na Discovery Channel.

 

1 thought on ““Pułkownik House” 11 listopada na Discovery Channel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *